KÜNYE   KAYNAKÇA   İLETİŞİM      

  SAYFANIN MOBİL VERSİYONU: kuranmeali.name.tr   

ARAPÇA METNİ     SURELER     MEAL     TEFSİR     KELİMELER-KAVRAMLAR    
TEFSİR  

58-MÜCADELE SURESI (22 Ayet)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
Ömer Nasuhi Bilmen Tefsiri ve Meali Mücadele Suresi 10  Ayeti Kerime Tefsiri ve Mealleri - 58/10
58-MÜCADELE SURESI - 10. AYET    Medine
إِنَّمَا النَّجْوَىٰ مِنَ الشَّيْطَانِ لِيَحْزُنَ الَّذِينَ آمَنُوا وَلَيْسَ بِضَارِّهِمْ شَيْئًا إِلَّا بِإِذْنِ اللَّهِ ۚ وَعَلَى اللَّهِ فَلْيَتَوَكَّلِ الْمُؤْمِنُونَ -10
İnnemennecva mineşşeytani liyahzunelleziyne amenu ve leyse bidarrihim şey´en illa biiznillahi ve ´alellahi felyetevekkelilmu´minune.
58-Mücadele Suresi 10. Ayeti Kerime Mealleri ve Tefsiri
Ö. NASUHİ BİLMEN MEALLERİ VE TEFSİRİ : 'Kur'anı Kerimin Türkçe Meali Alisi ve Tefsiri'
Ö NASUHİ BİLMEN  MEALİ: Şüphe yok ki, gizli konuşmalar (toplanmalar) şeytandandır. İmân etmiş olanlar mahzun olsunlar için, halbuki onlara bir şey ile mazarret verecek değildir, Allah´ın izni ile olan müstesna. Ve artık mü´minler Allah Teâlâ´ya tevekkülde bulunsunlar.
Ö NASUHİ BİLMEN  TEFSİR MEALİ: Şüphe yok ki, gizli konuşmalar -toplanmalar- şeytandandır. İman etmiş olanlar, mahzun olsunlar için, halbuki, onlara bir şey ile zarar verecek değildir, Allah'ın izni ile olan müstesna ve artık mü'minler. Al I ah-ü Teâlâ'ya tevekkülde bulunsunlar.
Ö NASUHİ BİLMEN  TEFSİRİ:
'Kur'anı Kerimin Türkçe Meali Alisi ve Tefsiri'
(Şüphe yok ki, gizli konuşmalar) Toplanmalar, birbirlerine karşı zararlı olan kalplerindeki sırlarını ortaya dökmeleri (şeytandandır) onun bir vesvesesi eseridir. O gibi zararlı şeyleri, güzel ve fâideli göstermeğe çalışan, şeytandır ve şeytan tabiatlı kimselerdir, (îman etmiş olanlar, mahzun olsunlar için) Şeytan öyle zararlı hareketlere bir takım sersem kimseleri sevk eder ve bir kısım mü'minleri musibetlere, felâketlere mâruz kalmak gibi bir vehme düşürmek ister, (halbuki onlara) O müminle re şeytan (bir şey ile mezarret verecek değildir) öyle zararlı vesveseler ile, bir takım korkunç hâilelerin vücuda geleceğini, kalplere düşürmesi ile kimseye zarar vermeğe kaadir olamaz (Allah'ın izni ile olan müstesna) Cenab-ı Hak'kın hikmet gereği dilemiş, vücuda gelmesini takdir buyurmuş olduğu hâdiseler ise vücuda gelir, bunlar bir ilâhi takdire bağlıdırlar, yoksa şeytanın arzusu ile, tehdit etmesi ile vücuda gelecek şeyler değildirler, (ve artık mü'minler, Allah - ü Teâlâ'ya tevekkülde bulunsunlar) öyle şeytani vesveselere kapılarak üzüntü ve kedere düşmesinler, işlerini Cenab-ı Hak'ka bırakarak muvafaakiyeti o Yüce Yaratıcıdan beklesinler, O'na iltica ederek şeytanın ve emsalinin aldatmalarına, zararlı tavsiyelerine kıymet vermesinler, hangi bir fâni menfaat ümidi ile mukaddes dinlerinin hükümlerine muhalefete cür'et göstermesinler, ne mühim bir ilâhi uyarı! "Necva" iki kişi arasındaki sır, gizli konuşma, fısıltı demektir.

KUR'AN-I KERİM MEALİ, TEFSİRİ; AÇIKLAMASI, YORUMU VE MANAYI İZHARI;

Copyright © kuranikerim.name.tr, 2014